RK73H2BTTD8060D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
806 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73H2BTTD8060D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BTTD8060DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BTTD8060DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BTTD8060DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BTTD8060D
Description
RES 806 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73H2BTTD8060D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)