RK73H1JTTD6R49F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD6R49FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD6R49FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD6R49FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD6R49F
Description
RES 6.49 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.49 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD6R49F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)