RK73G2ATTD5101F
DigiKey Part Number
2019-RK73G2ATTD5101FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73G2ATTD5101FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73G2ATTD5101FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G2ATTD5101F
Description
THICKFILM RESISTOR 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73G2ATTD5101F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)