HV73V2BTTD1243D
DigiKey Part Number
2019-HV73V2BTTD1243DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV73V2BTTD1243D
Description
RES 124K OHM 0.5% 1/3W 1206
Detailed Description
124 kOhms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
HV73V2BTTD1243D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)