2225Y6K00122JXT
DigiKey Part Number
2225Y6K00122JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y6K00122JXT
Description
CAP CER 1200PF 6KV X7R 2225
Detailed Description
1200 pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
EDA/CAD Models
2225Y6K00122JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)