2225J2500273GKT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for 2225J2500273GKT is not available
2225J2500273GKT
DigiKey Part Number
1608-2225J2500273GKTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225J2500273GKT
Description
MLC
Detailed Description
0.027 µF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2225 (5763 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)