2225J2500272JFT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
2700 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2225 (5763 Metric)
2225J2500272JFT
DigiKey Part Number
2225J2500272JFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225J2500272JFT
Description
CAP CER 2700PF 250V C0G/NP0 2225
Detailed Description
EDA/CAD Models
2225J2500272JFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)