2220Y5K00120FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
12 pF ±1% 5000V (5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2220 (5750 Metric)
2220Y5K00120FCT
DigiKey Part Number
2220Y5K00120FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y5K00120FCT
Description
CAP CER 12PF 5KV C0G/NP0 2220
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
2220Y5K00120FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)