2220Y1K00104KXT
DigiKey Part Number
1608-2220Y1K00104KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2220Y1K00104KXTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2220Y1K00104KXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y1K00104KXT
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
2220Y1K00104KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)