2220Y0630563GCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±2% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2220 (5750 Metric)
2220Y0630563GCT
DigiKey Part Number
2220Y0630563GCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y0630563GCT
Description
CAP CER 0.056UF 63V C0G/NP0 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2220Y0630563GCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)