2211YA250102KETSPU
DigiKey Part Number
1608-1330-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1330-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1330-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2211YA250102KETSPU
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 2211
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2211YA250102KETSPU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)