1812J2500272FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
2700 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1812 (4532 Metric)
1812J2500272FCT
DigiKey Part Number
1812J2500272FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812J2500272FCT
Description
CAP CER 2700PF 250V C0G/NP0 1812
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812J2500272FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)