1808YA250391KXTSY2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
390 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808YA250391KXTSY2
DigiKey Part Number
1808YA250391KXTSY2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808YA250391KXTSY2
Description
CAP CER 390PF 250V X7R 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808YA250391KXTSY2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)