1808Y5K00100JCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
10 pF ±5% 5000V (5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808Y5K00100JCT
DigiKey Part Number
1808Y5K00100JCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y5K00100JCT
Description
CAP CER 10PF 5KV C0G/NP0 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y5K00100JCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)