1808Y3K00120FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
12 pF ±1% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00120FCT
DigiKey Part Number
1808Y3K00120FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y3K00120FCT
Description
CAP CER 12PF 3KV C0G/NP0 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y3K00120FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)