1808Y1K08P20BFT
DigiKey Part Number
1808Y1K08P20BFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y1K08P20BFT
Description
CAP CER 8.2PF 1KV C0G/NP0 1808
Detailed Description
8.2 pF ±0.1pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
1808Y1K08P20BFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)