1808Y0500103GFT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808Y0500103GFT
DigiKey Part Number
1808Y0500103GFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y0500103GFT
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y0500103GFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)