1808JA250102KXTPY2
DigiKey Part Number
1608-1808JA250102KXTPY2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1808JA250102KXTPY2CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1808JA250102KXTPY2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808JA250102KXTPY2
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
1808JA250102KXTPY2 Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C