1808J1K20102JCT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
1000 pF ±5% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
1808J1K20102JCT
DigiKey Part Number
1808J1K20102JCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J1K20102JCT
Description
CAP CER 1000PF 1.2KV C0G 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808J1K20102JCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)