1808J1000682KFT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
6800 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808J1000682KFT
DigiKey Part Number
1808J1000682KFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J1000682KFT
Description
CAP CER 6800PF 100V C0G/NP0 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808J1000682KFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)