1808J0160273FFT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF ±1% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808J0160273FFT
DigiKey Part Number
1808J0160273FFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J0160273FFT
Description
CAP CER 0.027UF 16V C0G/NP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1808J0160273FFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)