1210J1K50271JCR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
270 pF ±5% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1210 (3225 Metric)
1210J1K50271JCR
DigiKey Part Number
1210J1K50271JCR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J1K50271JCR
Description
CAP CER 270PF 1.5KV C0G/NP0 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210J1K50271JCR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)