1206Y2K00181JXT
DigiKey Part Number
1206Y2K00181JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y2K00181JXT
Description
CAP CER 180PF 2KV X7R 1206
Detailed Description
180 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y2K00181JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)