1206Y1K50103KXT
DigiKey Part Number
1608-1406-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1406-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1406-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1K50103KXT
Description
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1206
Detailed Description
10000 pF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y1K50103KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)