1206J1000102JFT
DigiKey Part Number
1608-1206J1000102JFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1206J1000102JFTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1206J1000102JFTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J1000102JFT
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 1206
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206J1000102JFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)