111122K00180GQT
DigiKey Part Number
1608-1271-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1271-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
111122K00180GQT
Description
CAP CER 18PF 2KV C0G/NP0 1111
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±2% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
111122K00180GQT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)