0805Y5001P80BFT
DigiKey Part Number
0805Y5001P80BFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y5001P80BFT
Description
CAP CER 1.8PF 500V C0G/NP0 0805
Detailed Description
1.8 pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y5001P80BFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)