0805Y1K00221MXT
DigiKey Part Number
0805Y1K00221MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y1K00221MXT
Description
CAP CER 220PF 1KV X7R 0805
Detailed Description
220 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y1K00221MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)