0805Y1000153MET is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 150
TDK
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Murata Electronics
0.015 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric) Standard MLCC
0805Y1000153MET
DigiKey Part Number
0805Y1000153MET-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y1000153MET
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805Y1000153MET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)