0805Y0500103KXT
DigiKey Part Number
1608-1012-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1012-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1012-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y0500103KXT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y0500103KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)