0603Y1005P60BFT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
5.6 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603Y1005P60BFT
DigiKey Part Number
0603Y1005P60BFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y1005P60BFT
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y1005P60BFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)