0603Y0161P50BFT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
1.5 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603Y0161P50BFT
DigiKey Part Number
0603Y0161P50BFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0161P50BFT
Description
CAP CER 1.5PF 16V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y0161P50BFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)