5550N151J103LE
DigiKey Part Number
5550N151J103LE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5550N151J103LE
Description
CAP CER 150PF 10KV C0G/NP0 RAD
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±5% 10000V (10kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5550N151J103LE Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.775" (19.68mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.580" (14.73mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C