APT1608LZGCK
DigiKey Part Number
754-1934-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1934-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1934-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608LZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 2.65V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608LZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Wavelength - Peak
515nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.10mm x 0.80mm