AA4040SEKJ3CGKCT10MA
DigiKey Part Number
754-AA4040SEKJ3CGKCT10MATR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AA4040SEKJ3CGKCT10MACT-ND - Cut Tape (CT)
754-AA4040SEKJ3CGKCT10MADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA4040SEKJ3CGKCT10MA
Description
4.0X4.0MM RA RED/GREEN SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 625nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 2-SMD, Boomerang
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
10mA Green, 10mA Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Bidirectional
Wavelength - Peak
574nm Green, 640nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Boomerang
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
4.00mm L x 4.10mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
4.10mm
Lens Size
2.40mm Dia