VC0805K121R014
DigiKey Part Number
399-VC0805K121R014TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-VC0805K121R014CT-ND - Cut Tape (CT)
399-VC0805K121R014DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0805K121R014
Description
VARISTOR 22V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC0805K121R014 Models
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
KEMET
Energy
0.4J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
355 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
24.2 V