T541X157M016AT8610 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T541X157M016AT8610
DigiKey Part Number
T541X157M016AT8610-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X157M016AT8610
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz