T541X108K2R5AT8505 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 12mOhm @ 100kHz
T541X108K2R5AT8505
DigiKey Part Number
T541X108K2R5AT8505-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X108K2R5AT8505
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T541X108K2R5AT8505 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
2.5 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100kHz