T498B225K020ATE3K6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 79
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 3.6Ohm
T498B225K020ATE3K6
DigiKey Part Number
399-11399-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498B225K020ATE3K6
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T498B225K020ATE3K6 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
20 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.6Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C