T496B475K025ATE4K0
DigiKey Part Number
399-5302-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5302-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5302-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496B475K025ATE4K0
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 4Ohm
EDA/CAD Models
T496B475K025ATE4K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm