T495X156M050ATE3007290 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for T495X156M050ATE3007290 is not available
T495X156M050ATE3007290
DigiKey Part Number
399-T495X156M050ATE3007290TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X156M050ATE3007290
Description
15.0UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
50 V