T494D335K050AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm @ 100kHz
T494D335K050AH
DigiKey Part Number
399-T494D335K050AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D335K050AH
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494D335K050AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
50 V