T493X106K050BT6110 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm @ 100kHz
T493X106K050BT6110
DigiKey Part Number
399-T493X106K050BT6110TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493X106K050BT6110
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T493X106K050BT6110 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
50 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Failure Rate
B (0.1%)