T491X685K050AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 94
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T491X685K050AH
DigiKey Part Number
T491X685K050AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X685K050AH
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X685K050AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm