T491X107K016AT7027 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 500
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 6,655
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 490
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T491X107K016AT7027
DigiKey Part Number
T491X107K016AT7027-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X107K016AT7027
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X107K016AT7027 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm