T491D156K035AT7280 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 303
15 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T491D156K035AT7280
DigiKey Part Number
T491D156K035AT7280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D156K035AT7280
Description
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D156K035AT7280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm