T491C476K006AT4838 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.5Ohm
T491C476K006AT4838
DigiKey Part Number
T491C476K006AT4838-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C476K006AT4838
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491C476K006AT4838 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm