T491A105K016ZTZL11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 199
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm
T491A105K016ZTZL11
DigiKey Part Number
T491A105K016ZTZL11-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A105K016ZTZL11
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491A105K016ZTZL11 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
16 V