T356H276K016AT7301
DigiKey Part Number
399-T356H276K016AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356H276K016AT7301
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc
EDA/CAD Models
T356H276K016AT7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T356H
Voltage - Rated
16 V