T354G475K050AT
DigiKey Part Number
399-T354G475K050AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T354G475K050AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial, Disc 2.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T354G475K050AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V